Najnižší podiel zamestnancov, ktorí majú aspoň bakalársky titul, sa nachádza v Trenčianskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji.
Financie majú slúžiť na pokrytie výdavkov, ktoré im vznikli v súvislosti s pandémiou.
Medzi zamestnávateľmi je najväčší záujem o absolventov informatiky, strojárstva a ekonomiky. Minuloroční absolventi však mali náročnejšie podmienky.
Nedostali ste na vybranú vysokú školu? Ešte stále sa môžete prihlásiť, niektoré školy stále berú prihlášky, prípadne robia dodatočné prijímacie skúšky.
Absolútna víťazka šiesteho ročníka súťaže "Slovak University Startup Cup 2021“ Jana Garanová Krišťáková.
Pandémia ukázala, že veda a výskum majú nezastupiteľnú úlohu a je potrebné im venovať nielen značnú pozornosť, ale aj financie, uviedol premiér.
Úroveň vedomostí a zručností, prístupy fakúlt, ale aj akademické podvody, ich riešenie a dosahy pandémie zisťuje od začiatku mája celoslovenský prieskum SAAVŠ.
MARTIN MAKARA: Ak by nebolo koaličnej krízy, všade by sa teraz diskutovalo o Pláne obnovy. Jeho samostatnú časť predstavuje aj „lákanie a udržanie talentov“, ktoré by mali kompenzovať tzv. odliv mozgov.
Až donedávna naše návrhy nikto nebral do úvahy a o nás bez nás sa rozhoduje i naďalej, hovorí Dr. Katarína Karabová z Trnavskej univerzity.
Ministerstvo školstva chce pochovať akademické slobody, preto sme to prirovnali k rokom totality, hovorí dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda.
JURAJ DRAXLER: Po tom, čo vášne v školskom prostredí vzbudili návrhy zákonov týkajúce sa regionálneho školstva, začína pohár trpezlivosti pretekať aj akademikom. Vzhľadom na okolnosti je ohlasovaný štrajk namieste.
„Žiadnemu ministrovi sa za ostatných tridsať rokov nepodarilo zjednotiť akademickú obec tak ako súčasnému." hovorí dekan Michal Turošík.
Odchod študentov, odliv vedcov, pedagógov. Klub dekanov snahy ministerstva školstva prirovnáva k rokom 1938 až 1940 a k roku 1950.
Na Slovensku máme 34 vysokých škôl, z toho 20 verejných, 11 súkromných a 3 štátne. V tomto zozname nájdete ich adresy a kontakty.
JOZEF HVORECKÝ: Je až neuveriteľné, koľko poloprávd sa podarilo vtesnať profesorovi Marianovi Peciarovi, predsedovi Akademického senátu Slovenskej technickej univerzity, do rozhovoru v denníku Pravda.
IGOR DANIŠ: Vysokoškolský titul sa neudeľuje iba za diplomovú prácu, ale za celé vysokoškolské štúdium, za úspešné zvládnutie predpísaných predmetov.
Škola bude podľa šéfa rezortu školstva zodpovedať za kvalitu štúdia a za to, aby zabezpečila požadovanú úroveň.
Aj vysoké školy museli reagovať na pandémiu. Dištančnú výuku si vyskúšali už počas prvej vlny, dnes sa stáva štandardom. Zisťovali sme, ako fungujú.
Niektorí sa už odmalička vidia v lekárskom plášti či za rysovacím stolom, pre iných je istotou remeslo v ruke. Oplatí sa vôbec študovať na vysokej škole?
IGOR DANIŠ: Každá nová vláda prichádza s vlastnou reformou školstva. Vždy ju ohlási s fanfárami, nasľubuje hory-doly a šťastím je, keď sa nič nezhorší.