Cesta za slnkom zo Žiliny do Kirgizska a späť za 13 rokov.
PETER MACSOVSZKY: Jedni odchádzali za vidinou materiálneho pohodlia, druhí za zveľaďovaním vedomostí nadobudnutých na slovenských školách. Slovensko sa smelo môže pochváliť bohatou históriou vysťahovalectva.
U nás ich volali Amerikánky. V období najväčšieho vysťahovalectva, tieto ženy nasledovali manželov do Spojených štátov. Všetky snívali svoj americký sen. Mnohé nevydržali a vrátili sa domov.
Slováci sa vydávali do zahraničia už pred 150 rokmi, avšak z iných dôvodov, než je tomu dnes.
Múzeum približuje emigráciu Slovákov najmä do Spojených štátov a ich tamojšie kultúrne aktivity.
Na začiatku 20. storočia žil približne každý štvrtý Slovák v USA. Kto boli títo ľudia? Aké príbehy a stopy po sebe zanechali?
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Hlásila som sa na vysokú školu, lenže moji rodičia boli Nikto, tak nastal trochu problém.
Pamätník aj nové múzeum by v hlavnom meste mali vybudovať do roku 2028.
Expozícia Cesta slovenskou Amerikou pripomenie kultúrnu misiu delegácie Matice slovenskej po slovenských centrách v USA a Kanade v rokoch 1935 a 1936.
DANIEL ŠMIHULA: Slováci si možno ani nevšimli, že náš štát dosiahol významný míľnik. Prestali sme byť krajinou vysokej nezamestnanosti a masovej emigrácie.
Česko si polepšilo o 12 priečok. Až 74 % opýtaných prisťahovaných rodín sa zhodlo, že vzdelanie je tu dostupné, aj keď kvalita má medzery.
Osobná bezpečnosť a istota – dva kľúčové pojmy, ktoré musia figurovať pri každom zvažovaní odsťahovať sa a (nejaký čas) žiť a pracovať v cudzej krajine.
ZUZANA KUSÁ: Stretla som Alicu. Zase je nezamestnaná. Pred pol rokom sa skončil projekt, na ktorom pracovala po strate miesta v samospráve a novú prácu nájsť nevie.
udia sú väčšmi otvorení možnosti presťahovať sa z mesta na vidiek ako v minulosti. Pri zmene bydliska sú však vo svojich požiadavkách na bývanie náročnejší.
Ľudia sú väčšmi otvorení možnosti presťahovať sa z mesta na vidiek ako v minulosti. Pri zmene bydliska sú však vo svojich požiadavkách na bývanie náročnejší.
Volali ho Big John, hoci v skutočnosti sa volal Ján Sedlár. Muselo to byť riadne chlapisko, keď si poradil so štyridsiatimi, čoby štyridsiatimi, s päťdesiatimi Írmi.