Navštívili sme dve obce v srdci Slovenska, v ktorých drvivá väčšina obyvateľov má vysokoškolské alebo úplné stredoškolské vzdelanie.
Študent v maturitnom ročníku rozmýšla nad tým, čo bude robiť, keď dostane do rúk maturitné vysvedčenie. Vybrať si môže štúdium na vysokej škole alebo rôzne pomaturitné štúdiá.
Žiak strednej, špeciálnej strednej školy, 8-ročného gymnázia, odborného učilišťa, praktickej školy, nadstavbového či pomaturitného štúdia môže požiadať o sociálne štipendium.
Rodičia školopovinných detí už zamierili do papiernictiev, predajní obuvi, športových potrieb alebo odevov. Musia rátať s vyššími cenami ako vlani.
ANTON MARCINČIN: Naša zem neprekvitá. Už niekoľko rokov preukázateľne kráčame k horšiemu, nie k lepšiemu zajtrajšku, akoby sme ju chceli testovať.
RUDOLF MAREC: Myšlienky jedného z najvzdelanejších Slovákov Jána Lajčiaka (1875 - 1918) si treba pripomínať práve dnes.
Prax a znalosť anglického jazyka sú dve z troch najdôležitejších požiadaviek, ktoré vyžadujú zamestnávatelia od absolventov vysokej školy.
Dôležité je vedieť, akí uchádzači so stredoškolský vzdelaním sú na Slovensku najvítanejší.
V kamennej triede v kenskej provincii Rift Valley si píše poznámky. Robí tak spolu s ďalšími spolužiakmi, ktorí sú o viac ako osem desaťročí mladší.
Mnohí učení muži tvrdili, že mozog ženy nedokáže zvládnuť náročné akademické štúdium. Dnes na Slovensku vyštuduje každý piaty a je medzi nimi viac žien.
RADOSLAV GEIST: Vieme, že stojíme pred existenčnými krízami. No chýba nám odvaha a ochota riešiť ich. Sklamanie zo starého sveta inštrumentálnej racionality sa prejavuje utiekaním sa k iracionálnym nádejam.
Kedysi Zasielkovňa dnes už Packeta vsádza na vzdelanie - a to úplne zadarmo.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Od pondelka knižnicu opäť zatvoria, epidemiologická krivka nevyzerá dobre. Čitateľská však dobre vyzerá. Nie je to s nami také zlé, keď sa nás toľko hrnie do knižníc.
SILVIA PORUBÄNOVÁ: V ostatnom roku takmer všetci riešime otázky celkovej životnej perspektívy. Zavretí vo svojich príbytkoch sa snažíme nájsť spôsob, ako zmysluplne tráviť voľný čas.
Ľudia na Slovensku si v otázke financií veria viac, ako ukazujú ich reálne znalosti.
Prezidentka uviedla, že teraz nie je čas na politické spory, tvrdí, že na každom dni v škole záleží.
ANTON MARCINČIN: Na Slovensku sme sa vydali cestou veľkých slov, mála údajov a dôrazu na agregátne hodnoty. Vládne inštitúty potrebujeme, no je zle, že nemajú partnerov medzi akademikmi.
Zamestnanci s univerzitným vzdelaním druhého stupňa majú výrazne lepšie platy ako pracovníci s maturitou.
EMIL VIŠŇOVSKÝ: Každého zaujíma morálny profil politikov, , čo je správne. Ten sa stal hlavnou témou povolebného boja o moc, tak ako ním bol v už pred voľbami.
Slovenské domácnosti minú ročne na vzdelávanie asi 1,6 percenta svojich výdavkov, priemer v EÚ je však trochu nižší - 1,1 percenta.