Malo by sa tak diať na báze dohody odborárov a zamestnávateľov v podnikoch, kde to podmienky práce umožnia.
Málo strojárov, veľa manažérov. Vzdelávací systém neodráža potreby pracovného trhu.
Ľudia, ktorí pracovali v cestovnom ruchu a gastre dnes pracujú ako predavači a predavačky, či vo výrobe. Ukazuje to prieskum pracovného portálu Profesia.sk.
Predbežné čísla z trhu práce analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka sklamali.
Pracovníkov hľadá do výrobnej oblasti pre montáž vozidiel v bratislavskom závode.
Počet pracovných ponúk v IT je na portály Profesia.sk najvyšší v histórii.
Rozdiely medzi mužmi a ženami sú na Slovensku jednými z najväčších v rámci 27 krajín Európskej únie.
Keď rovnaký inzerát zverejnil ostrov vlani, prihlásilo sa im neuveriteľných 42 000 uchádzačov.
Startup CloudTalk chce investovať do skvalitňovania služieb a mieni založiť vlastný inovačný lab zameraný na využitie umelej inteligencie v callcentrových riešeniach.
Zamestnanec-starobný dôchodca pracuje u zamestnávateľa na riadny pracovný pomer a zároveň aj na dohodu o pracovnej činnosti.
Vzťahuje sa povinnosť používať e-kasu aj na podnikateľov s ŤZP? A ako je to so zamestnávateľmi, ktorí nie sú ŤZP, ale ich zamestnanci áno?
Manžel odpracoval 14 rokov v jednom podniku. Ochorel a bol 12 mesiacov na péenke. Lekár mu odporučil požiadať o invalidný dôchodok, musel teda ukončiť pracovný pomer. Má manžel nárok na odstupné?
Viac ako 150-tisíc ľudí v produktívnom veku so zdravotným znevýhodnením je mimo trhu práce, pritom by mohli pracovať.
Až tri štvrtiny zamestnancov sa už nikdy nechce vrátiť k spôsobu práce spred pandémie. Ukázal prieskum.
Niektorí sa už odmalička vidia v lekárskom plášti či za rysovacím stolom, pre iných je istotou remeslo v ruke. Oplatí sa vôbec študovať na vysokej škole?
Nepriaznivý vývoj zamestnanosti v júli 2020 pokračoval, medziročne sa zvýšil len v informačných a komunikačných činnostiach.
Práca na trvalý pracovný pomer alebo si zaobstarať živnostenský list? Každý spôsob má svoje výhody. Pozor však, nie každý môže byť živnostníkom.
V júni si na Slovensku našlo prácu 13 986 ľudí. V porovnaní s májom, keď sa zamestnalo 9 665 uchádzačov o zamestnanie, je to o 4 321 zamestnaných ľudí viac.
Po viac ako dvoch mesiacoch najväčší slovenský pracovný portál eviduje nárast pracovných ponúk.
Výraznejšie uvoľňovanie opatrení sprevádzajú nové pracovné príležitosti. Prebúdza sa aj cestovný ruch, gastro a hotelierstvo.