Veža je vysoká ako 30-poschodová budova.
V čase, keď sa Európska únia zaväzuje k ochrane životného prostredia a bojuje proti zmene klímy, je tu stále niekoľko miest, kde je kvalita ovzdušia veľmi zlá.
Ak na ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva dosiahnu konšpirátori ako Filip Kuffa či Rudolf Huliak, hrozí návrat k ničeniu prírody.
Najhoršie mesto má hladiny znečistenia štvornásobne vyššie ako je bezpečné množstvo.
Podľa zdravotníckych expertov môže uvoľnenie limitov viesť k rastu zdravotných problémov.
Takmer 99 percent svetovej populácie dýcha znečistený vzduch, ktorý obsahuje vyššiu koncentráciu prachových častíc a oxidu dusičitého, ako sú odporúčané limity.
V roku 2021 nesplnila ani jedna krajina podmienky pre kvalitu ovzdušia stanovené Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).
Inšpektori dali spoločnosti Slovnaft pokutu za nedodržanie limitu pre tuhé znečisťujúce látky. Spoločnosť ozrejmila, že išlo o dôsledok poruchy.
Fancúzska vláda bola už pred rokom vyzvaná, aby zlepšila kvalitu ovzdušia v piatich metropolitných oblastiach.
Lima, metropola juhoamerického Peru, je jediným neázijským mestom zaradeným do "TOP stovky".
Ak by sa kvalita ovzdušia dostala na úroveň, ktorú odporúča WHO, v európskych krajinách by ubudlo ročne 51-tisíc úmrtí súvisiacich s jemným prachom.
Súčasné nastavenie zákona ponecháva povinnosť merať znečistenie ovzdušia miesto štátu samotným znečisťovateľom.
Znečistenie ovzdušia spôsobilo v roku 2019 vo svete smrť 476 000 novorodencov, pričom najhoršie dopadli lokality v Indii a subsaharskej Afrike.
Vysoké koncentrácie látok znečisťujúcich ovzdušie zaznamenali aj v ďalších veľkých mestách na Balkáne.
Znečistenie vzduchu, ktorý dýchajú obyvatelia hlavného mesta, vysoko prekračuje normy. Pozrite si viac vo videu TV Pravda.
Znečistené ovzdušie si v krajských mestách každoročne vyžiada viac ako štyritisíc predčasných úmrtí.
Kvalita jakartského ovzdušia sa dramaticky znížila za uplynulý mesiac, pričom v tejto nelichotivej bilancii prekonala i indické Naí Dillí alebo čínsky Peking.
V oblasti riadenia kvality ovzdušia sú podľa magistrátu potrebné opatrenia, ktoré prispievajú k zníženiu znečistenia ovzdušia.
Populácia je vystavená jednej z najväčších koncentrácií znečistenia ovzdušia v Európe.
Zelené strechy, solárne panely, umelá inteligencia ale aj energetická efektivita sú novodobými nástrojmi na dosiahnutie uhlíkovej neutrality.