Osem tipov na ochranu citlivých zubov.
Prepojenie medzi stavom chrupu a tkanív v ústach s ostatnými orgánmi tela je nepopierateľné.
Aktuálne sa to začína zlepšovať, lebo tam otvorili päť nových ambulancií a v pláne je niekoľko ďalších.
Poslanci v utorok schválili viacero noviel zákonov. Medzi nimi aj zákaz držania psov na reťazi.
Novela by v prípade schválenia mala byť účinná od 1. júla.
Dodržiavať sa však budú prísne hygienické postupy.
MARTIN KRNO: Nielen v obciach a mestečkách, kde kedysi fungovali zdravotné strediská, ale už celé okresy, najmä na juhu SR, sa boria s chronickým nedostatkom zubárov.
Začínajúcim lekárom ponúka bratislavská župa na vybavenie či rekonštrukciu ordinácie 5-tisíc eur. Záujemcovia o ne môžu žiadať do polovice novembra.
Správna starostlivosť o ústnu dutinu sa začína pred prerezaním prvých zubov. Tie sa začínajú deťom prerezávať okolo šiesteho mesiaca života.
Cieľom je pritiahnuť maturantov na štúdium zubárstva, doplniť tak chýbajúcich odborníkov a dosiahnuť medzigeneračnú výmenu.
Najčastejšie úrazy medzi dospelými sú dôsledkom bicyklovania, korčuľovania a behu. V niektorých prípadoch zanechá šport prázdnu stopu v chrupe. Ako postupovať pri vybití zuba?
Od júla tohto roku sa zubný amalgám nesmie používať na ošetrenie mliečnych zubov, zubov detí mladších ako 15 rokov a tehotných alebo dojčiacich žien.
Od júla tohto roka bude zakázaná miešaná amalgámová výplň, ľudia ju poznajú ako klasickú tmavú plombu, ktorú zubár pripravuje v ordinácii. Nahradí ju biela, ktorá je drahšia.
K 18. januáru sa podľa Národného centra zdravotníckych informácií urobilo vyše 2,1 milióna elektronických výdajov receptov.
O správnej starostlivosti o zuby, o preventívnych prehliadkach hovoríme s profesorkou MUDr. Nedou Markovskou, CSc., hlavnou odborníčkou rezortu zdravotníctva pre zubné lekárstvo.
Vyše polovica zubných lekárov na Slovensku má viac ako 50 rokov. Najviac je ich vo veku 61-65 rokov. Že by o túto dobre platenú prácu nebol záujem?
MARIÁN REPA: Bloček z registračnej pokladnice je dnes v reštauráciách niečo také úplne samozrejmé, že našinca skôr zaskočí, keď mu ho niekde v zahraničí nevydajú.
Pacienti, ktorí sú HIV pozitívni, majú problém s ošetrením u zubárov. Lekári ich odmietajú, pritom si vyžadujú zvýšenú starostlivosť o chrup.
V Brazílii, Poľsku či Litve sa počet zubných kazov u detí zvyšuje. Stúpa tam konzumácia cukru, ale ešte nefunguje systém prevencie a starostlivosti o zuby.
Zubárske kreslo je jedna z najdrahších položiek pre peňaženky pacientov. Pritom to tak nemusí byť.